Sublimacja
2.jpg

Sublimacja to przemiana fazowa bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Zjawisko odwrotne do sublimacji to resublimacja.

Większość związków chemicznych nie sublimuje w normalnych warunkach. Sublimacja zachodzi w warunkach termodynamicznych tzn. w odpowiedniej temperaturze i przy odpowiednim ciśnieniu, w których dana substancja nie może istnieć w formie ciekłej. Nie będę podawał definicji warunków termodynamicznych, ponieważ ta specjalistyczna wiedza nie przyda się do praktycznego wykonywania nadruków w technologii sublimacji. Sam proces sublimacji jest wykorzystywany do oczyszczania związków chemicznych, a to, że dzięki temu procesowi można wykonać nadruki to zupełnie inna historia.

Przykładem ciała sublimującego w normalnych warunkach jest suchy lód, czyli zamrożony dwutlenek węgla. Blok zamrożonego dwutlenku węgla wystawiony na działanie ciśnienia atmosferycznego /ok. 1 atm/ i temperatury ok. 20 °C będzie sublimował, a nie topił się jak np. zamrożona woda.

Druk sublimacyjny, którym będziemy zajmować się na tym blogu, to technologia wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi atramentami na  papierze termotransferowym, a następnie w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury przenoszony na przedmiot pokryty lakierem poliestrowym lub bezpośrednio na poliestrowe materiały np. koszulki. Tym sposobem wykonuje się nadruki na specjalnych kubkach, blachach, tkaninach itp.

Druk sublimacyjny najczęściej wykorzystywany jest w branży reklamowej do produkcji gadżetów reklamowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl